Kineziotaping - "Tejpování" Beroun a Králův Dvůr

Kinesiotaping, tejpování, taping, kineziotejping, zatejpovat, otejpovat… I s takovými termíny se dnes můžeme setkat a všechny v podstatě vyjadřují totéž.Ještě před pár lety by však nikdo netušil, co chcete provést když něco, resp. někoho „zatejpujete“. Zkrátka zalepíte :-)

A v čem tedy vlastně spočívá to kouzlo kinesio tapu??? Především v materiálu, ze kterého je vyroben. Kinesio tape, je elastická páska, tzn. že je možné ji nejen natáhnout, ale po té, co tah uvolníme, je schopna smrštění na svůj původní rozměr. Elastické vlastnosti si kinesio tape udržuje po dobu 3-5 dní. Nositelem těchto unikátních vlastností kinesio tapu (značky TEMTEX) je vysoce pružné vlákno polyurethanu.

                                                               

Po nalepení kineziotejpu na kůži se vytváří dojem druhé kůže, která tu naši vlastní dokáže „oživit“. V podkoží se totiž nachází obrovský prostor, kde se nalézají receptory, krevní a lymfatické cévy, svalové facie, nervová vlákna a další součásti našeho organismu. Proto použitím kineziotejpingu - docílíme odstranění různých zdravotních problémů. Tejpovací páska stimuluje a reguluje svalový tonus (napětí), při kterém dochází k reflexnímu ovlivnění kůže, svalů, segmenty v oblasti nalepené pásky přičemž se obnovuje fyziologická funkce pohybového aparátu. Kinezio-páska neobsahuje žádné chemické, ani jiné přísady vše je založeno na tom, že receptory v kůži vyhodnocují pásku jako příkazy pro organizmus: Uvolnit ! Uvolnit ! Uvolnit ! Začne se uvolňovat kůže, podkoží, lymfatické cesty, fascie, nervová vlákna, energetické dráhy, svaly. Blahodárně působí na lehké záněty, artrózu apod.

                                                                

Metodou kinesio taping se začal zabývat japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase. Bylo tomu tak zhruba na počátku 70. let 20. století. Tato metoda měla být charakteristická lepením elastických pásek za účelem podpory hojení poraněných tkání. Zároveň však nesměla omezovat pohyb fascií, průtok krve, lymfy a v neposlední řadě nesměla bránit plnému rozsahu pohybu v kloubu.

                                                                  

 

Od roku 1973 pracoval nepřetržitě téměř 6 let na vývoji této lepivé pásky určené k tapingu. Tato páska se měla svou strukturou a elastičností blížit co nejvíce lidské kůži. Tím rozšířil možnosti fyzioterapie o možnost kinesio taping.

 

tapingPoprvé byl kinesio tape oficiálně aplikován a představen na japonské rehabilitační klinice před rokem 1980. Dr. Kenzo Kase spolupracoval s japonským volejbalovým týmem. To byla vynikající příležitost vyzkoušet si účinky kinesio tapu na vrcholových sportovcích. První sportovní akcí, kde byl kinesio tape oficiálně použit, byly olympijské hry v Soulu v roce 1988. Avšak mezi širší, nejen sportovní, veřejnost se taping dostal až na olympijských hrách v Athénách roku 2004. Od této doby se stal kinesio taping jednou z nejpopulárnějších a nejrychleji rozvíjejících se metod sportovní terapie.

Kineziotaping pomůže:

            snížit otok

            podpořit hojení

            zmírnit či zcela odstranit bolest

            eutonizovat svaly- hypotonické podpořit (facilitovat) v jejich funkci, hypertonická svalová vlákna naopak inhibovat

            centrovat a stabilizovat klouby

            mobilizovat fascie

            podpořit kolemkloubní struktury jako jsou vazy a šlachy

            aj.